BENZİN ALIRKEN
 
 

Yıllar önce Anadoluda bir kasabada akıllı bir akaryakıt istasyon sahibinin pompadan uzaklaştıkça aşağı doğru verilmiş meyil sayesinde araçların depolarını hava yaptırmadan doldurduğunu gördüm.  Bazı şöförlerinde akaryakıt alırken araçlarını sallayarak sıkışan havayı tahliye ettiklerini biliyordum. Birçok istasyon görevlisi zaten tabancanın tetiği attıkça sabırla azar azar deponuzu tıka basa doldururlar. Yurdum insdanı yardımseverdir.

Türkler cesur ve akıllıdır. İyi gözlem yaparlar. Çoğumuz yanan sigarayı benzine atmış ve söndüğünü görmüştür yada güvenilir kaynaktan duymuştur. Zaten misafir perver olan istasyon görevlileri akaryakıt alırken ağzından emziğini, pardon sigarasını eksik etmeyen müşteriler rahat hissetsinler diye bir sigarada kendileri yakarlar.  Öyle ya madem sönüyor bu eziyet niye.

Bizde pompa tabancasının bir gözü var tetiği çekince buradan benzin gelir ve depo dolar. İngiltere'de rastlamıştım, tüm pompa tabancalarında iki göz var ama sadece birinden akaryakıt geliyor!  Madem birini kullanacaktın neden iki tane yaptın?

Bu Avrupalılar acaba göründükleri kadar akıllı değiller mi?  100,000 € değerinde araba yaparlar (biz 220,000 € öderiz o ayrı) deposu hava yapar uğraş uğraş tam dolmaz! Çift namlulu tabanca yaparlar biri çalışmaz! Zaten misafir sevmezler bu yüzden kimse istasyonlarda sigara içmez. Aslında toptan bıraktılar emziği ya!

Bir araç benzini Türk usulü aldıktan sonra yola çıkıyor ve hemen şiddetli bir kaza yapıyor.Araç anında ateş topu olarak yananıyor, meğersem çarpışma şiddeti ile depo bölgesi hasar görmüş bükülerek hacmi küçülen depo patlamış. Eger içinde biraz hava olsaymış havanın sıkışma kabiliyeti sayesinde depo parçalanmayacak ve yangın çıkmayacakmış!  Bu yüzden depoları hayat kurtarsın diye hava yapacak şekilde tasarlamışlar aslında!

İngilizlere gelince; o ikinci göz var ya megersem depo dolarken dışarı çıkan havayı o gözden emerek güvenli bir yerden tahliye ederlermiş.  Zira dolum sırasında akaryakıt buharı ile karışık çıkan o hava son derece patlayıcı imiş!  Adamların korkusu içine atılan sigarayı söndüren benzinden değil dolum sırasında hızla çıkan bu patlayıcı hava akaryakıt karışımının sigaranın ucundaki 800 derece sıcaklık ile temas etmesi riski imiş.

Bize birşey olmaz tekerlemesinin güvencesinde bu günleri gördük, yarınlar zaten Allah'a emanet hadi hayırlısı.  Anlatırlar duymuşsunuzdur adam ölmüş ama giderilebilir bir hata varmış, doktorlar büyük bir çaba ile döndürmüşler zavallıyı hayata. Kendine gelince sormuşlar ne gördün diğer tarafta diye! Adam anlatmış; Allah baktı ki döneceğim Türklere haber yolldadı: "Bıraksınlar uyanıklığı verdiğim aklı kullansınlar yeter"