ŞU BİZİM PETROLÜMÜZ

 

 

 

 

Petrol denizde oluşur, şimdi korkuyorlar ya okyanus altı metan potansiyelli organik malzeme stokları metana dönüşüp çıkarsa diye. Aslında çıkmıyor ve petrole dönüşüyor (herhalde) zira onu metana dönüştürecek bakteri sanırım okyanus dibi şartlarında (yüzde 4 tuz ve 4 ºC ) aktif değil. Bu dönüşümün üstü deniz kabukları ile özelliklede petrolü yapan küçük kabuklunun kabukları ile örtülü ve karışık. Petrol anlayacağınız ponza taşı gibi bir ortamda.   Tektonik hareketlerle yüzeye çıkan karalarda aşınan bölgelerin petrolü yanmış, uçmuş gitmiş fakat bu kabuklar kalmış. Diatomit ya da Almanca gizelgut denen bu toprakla köylülerimiz asırlarca pekmez süzmüşler. Ankara civarı ve Türkiye’nin birçok yerinde bu diatomit açıkta var yani ülkemiz anlaşılan petrol deniziymiş kısmen, kısmen de bu petrol duruyordur.  

Güney Doğu Anadolu’da asfaltitleri gördüm, o havalide petrol olmalı diye düşünüyorum.  Ayrıca Karadeniz dağları arasında da çok derinlerde petrol olabilir. Bu bölge de tortul kaya çok yani buralar da deniz altı imiş bir zamanlar.

 

Bir çok iddia var belki hepsi doğru değil ama Türkiyenin çevresinde her yerde Romanya dahil petrol olacak burda olmayacak bu mümkün değil.